Varžų matavimai

Klausimas kam reikalinga varžų matavimai ? Visi energijos vartotojai, kurie nori pilnai pradėti naudoti elektrinius įrenginius ir juos turi atlikti varžų matavimą.

Kas yra elektrinė varža?

Elektrinė varža – tai elektrinis dydis, kuriuo matuojama, kaip prietaisas ar medžiaga sumažina per ją tekančios elektros srovės srautą. Varžų matavimai nurodoma omais (Ω). Jei darytume analogiją su vandens srautu vamzdžiuose, varža yra didesnė, kai vamzdis plonesnis, todėl vandens srautas sumažėja.

Elektros varža – tai pasipriešinimo, kurį grandinė sudaro elektros srovės srautui, matas. Ją galima palyginti su žarnos skersmeniu. Tiesą sakant, metalinei vielai tai puiki analogija: mažo skersmens viela turi didelę varžą (didelis pasipriešinimas srovės tekėjimui), o didelio skersmens viela turi mažą varžą (nedidelis pasipriešinimas elektros srovei). Žinoma, metalo rūšis taip pat turi reikšmės. Geležinės vielos tam tikro skersmens varža yra didesnė nei varinės. Nichromo viela turi dar didesnę varžą.

Kas lemia elektrinę varžą?

Elektros srovė teka, kai elektronai juda laidininku, pavyzdžiui, metaline viela. Judantys elektronai gali susidurti su metalo jonais. Tai apsunkina srovės tekėjimą ir sukelia varžą.

Kodėl svarbi elektrinė varža?

Todėl kartais į elektros grandinę naudinga įtraukti komponentus, vadinamus rezistoriais, kad būtų apribotas elektros srautas ir apsaugoti grandinės komponentai. Varža taip pat naudinga, nes suteikia galimybę apsisaugoti nuo kenksmingos elektros energijos.

Standartinis varžos matavimo vienetas yra omas. Kartais jis trumpinamas didžiąja graikiška raide omega, primenančia apverstą didžiąją U (Q).

Kaip atliekami Varžų matavimai?

Varžų matavimai

Varžų matavimai atliekami naudojant tokį prietaisą kaip analoginis multimetras arba skaitmeninis multimetras. Abiejų tipų prietaisais galima matuoti ne tik varžą, bet ir srovę, įtampą ir kitus parametrus, todėl juos galima naudoti įvairiose situacijose.

Tačiau matuojant varžą nėra matuojama pati grandinės varžos vertė. Vietoj to varža apskaičiuojama matuojant į grandinę tiekiamą srovę ir įtampą. Kai į matuojamą grandinę tiekiama srovė, grandinėje (varžoje) atsiranda įtampa (tiksliau, įtampos kritimas). Varža gali būti apskaičiuojama matuojant srovę ir įtampą pagal Omo dėsnį.

Todėl grandinės varžos vertę galima nustatyti, jei žinomos išmatuotos srovės ir įtampos vertės. Analoginiai multimetrai ir skaitmeniniai multimetrai naudoja Omo dėsnio matavimo principą varžai matuoti.

Varžų matavimai analoginiu testeriu

Matuodami varžą analoginiu multimetru, išjunkite matuojamos grandinės maitinimą. Raudonąjį testavimo laidą įkiškite į teigiamąjį įvesties gnybtą su “+” ženklu, o juodąjį – į COM įvesties gnybtą. Perjunkite prietaisą į Ω režimą ir pagal numatomą grandinės varžą atitinkamai nustatykite diapazono mygtuką.

Sutrumpinkite juodąjį ir raudonąjį bandomuosius kaiščius ir 0 Ω reguliavimo rankenėle nustatykite rodyklę į 0 Ω. Tada raudonąjį ir juodąjį bandomuosius kaiščius prijunkite prie abiejų matuojamos grandinės galų ir nuskaitykite matuoklio rodomą vertę.

Turėkite omenyje, kad prie bandomųjų išvadų prijungus įtampą, kai prietaisas nustatytas į varžos režimą, galima sugadinti testerį. Be to, jei nepavyksta atlikti 0 Ω korekcijos, gali būti išsikrovusi analoginio multimetro baterija. Jei susidūrėte su šia problema, patikrinkite akumuliatoriaus įtampą.

Klaidų šaltiniai matuojant varžą

Bandomųjų laidų  varža nėra vienintelis veiksnys, turintis įtakos varžos matavimo rezultatams. Toliau išvardyti veiksniai taip pat yra svarbūs:

  • Elektromotorinė jėga
  • šiluminis triukšmas
  • nuotėkio srovė
  • Trinties triukšmas
  • Išorinis triukšmas
  • Temperatūra, drėgmė ir vėjas

Varžos matuokliai turi temperatūros ir kitų veiksnių poveikio mažinimo funkciją, pavyzdžiui, nuskaitant prie matuoklio prijungto temperatūros jutiklio ir etaloninės temperatūros skirtumą ir atitinkamai koreguojant varžos vertes. Jei išmatuotoms varžos vertėms būdingas nestabilumas, reikia įvertinti, kokie veiksniai daro įtaką matavimui, ir imtis priemonių jiems pašalinti. Varžų matavimai atliekami periodiškai