Elektros darbai

Šiuolaikinio gyvenimo ar gamybos neįmanoma įsivaizduoti be elektros energijos. Elektros darbai atliekami tiek apšvietimui, tiek įvairių prietaisų, vėdinimo ir oro kondicionavimo sistemų, šildymo, ryšių ir kt. veikimui.

Kam reikalingi elektros darbai?

Elektros darbai ar elektros instaliacijos darbai suprantami kaip kompleksas statybos darbų, atliekamų statant naujus arba modernizuojant ir rekonstruojant įvairios paskirties pastatus ir statinius ir apimančių elektros tinklų, elektros įrangos montavimą. Tokie darbai apima išorinių ir vidinių tinklų tiesimą, paleidimo ir apsauginės įrangos montavimą, elektros skydų, dėžučių ir apšvietimo įrengimą.

Elektros instaliacijos

Elektros instaliacijos darbų tikslas – prijungti vartotojus prie elektros energijos šaltinių, pradedant kištukinių lizdų įrengimu ir baigiant viso objekto nepertraukiamo maitinimo sistemos įrengimu. Elektros instaliacijos darbų kokybė ir atlikimo laikas tiesiogiai priklauso nuo specialistų komandos įgūdžių.

Atlikdami elektros instaliacijos darbus rangovai (elektros instaliacijos įmonės ir kt.) turi spręsti sudėtingas užduotis, pavyzdžiui, automatizuoti darbo procesus arba montuoti elektros įrangą sudėtingose gamybos grandinėse.

Elektros darbai turi būti atliekami laikantis įvairių standartų, pavyzdžiui, Elektros instaliacijos taisyklių , Statybos taisyklių ir reglamentų , elektros įrangos gamintojų nurodymų.

Elektros instaliacijos ir elektros darbai – tai įvairių rūšių veikla, atliekama statinių statybos ir renovacijos metu, skirta elektros tinklams ir elektros įrangai sujungti (prijungti) namuose, butuose, biuruose. Suprojektuota taip, kad pastatui būtų tiekiama elektra, elektros įranga, taip pat šildymas ir vandentiekis.

Elektros instaliacijos darbai

bend1

Pagrindinė elektros instaliacijos įrengimo specialistų užduotis – užtikrinti elektros sistemos saugumą, patikimumą ir atitiktį reikiamam energijos suvartojimo lygiui. Netinkamai atlikti elektros instaliacijos darbai gerokai padidina avarinių situacijų riziką, keliančią grėsmę aplinkinių turtui, gyvybei ir sveikatai. Pavyzdžiui, pramoniniuose įrenginiuose, kuriuose instaliuota didelė galia, kabeliai turi būti klojami su papildoma talpa, kad būtų užtikrintas aukščiausias patikimumo lygis.

Kai atliekami elektros darbai, turi būti imamasi techninių priemonių, užtikrinančių darbo saugą pagal galiojančias taisykles:

  • Apsauginiai atjungimai;
  • Draudžiamųjų ženklų statymas;
  • Patikrinimas, ar nėra įtampos;
  • Patikrinimas, ar nėra įtampos; -įžeminimo įrengimas;
  • Darbo vieta turi būti aptverta ir iškabinti įspėjamieji užrašai.

Kas atlieka elektros montavimo darbus?

Tokio pobūdžio elektros darbai yra atliekami tik aukštos kvalifikacijos elektrikų: projektuotojai, elektros inžinieriai. Visi elektrikai privalo turėti  leidimą ir reguliariai atlikti saugos patikrinimus. Kiekvienas darbuotojas savo pareigas turi atlikti labai atsakingai, nes nuo jų atliekamų elektros instaliacijos darbų kokybės priklauso ne tik gyventojų komfortas ir patogumas, bet ir jų saugumas.

Pagrindiniai elektros instaliacijos darbų etapai:

Paprastai elektros montavimo darbai skirstomi į tris etapus:

Pirmąjį elektros darbų etapą sudaro: žymėjimas, laidų schemos, mechaniniai darbai, laidų (kabelių) tiesimas, įžeminimas, skirstomųjų spintų montavimas, lizdų montavimas.

Laidai (kabeliai) gali būti montuojami dviem būdais:

Paslėptas – laidų tipas, kai laidai įrengiami grioveliuose po tinko sluoksniu. Jis naudojamas šiuolaikiniuose gyvenamųjų pastatų statybos darbuose, nes pasižymi aukščiausiu eksploatavimo saugumo laipsniu.

Antrasis etapas vyksta po sienų, grindų ir lubų apdailos. Ji apima elektros įrangos pristatymą, surinkimą ir montavimą. Atliekami pagrindiniai elektros darbai: laidų tiesimas, apšvietimas, kištukinių lizdų ir jungiklių montavimas, prijungimas prie paskirstymo skydų ir kt.

Trečiasis etapas – paleidimas: tikrinama, ar sumontuota elektros instaliacija atitinka projektinę dokumentaciją ir elektros instaliacijos darbų taisykles, derinami relinės apsaugos įtaisai, automatinės elektros pavarų valdymo sistemos ir t. t.

Visuose elektros instaliacijos etapuose reikia specialios įrangos ir griežtai laikytis visų saugos taisyklių.

Nenuvertinkite atliktų elektros instaliacijos darbų kokybės: trumpasis jungimas gali ne tik sukelti gaisrą ir padaryti materialinę žalą, bet ir kelti rimtą pavojų žmogaus gyvybei. Be to, daugeliui žmonių yra tekę patirti, kad netikėtai nutrūkus elektros energijos tiekimui buvo prarasti visi neišsaugoti kompiuterio duomenys.

Todėl pastaraisiais metais vis labiau populiarėja elektros darbai, ypač elektros instaliacijos diagnostika. Profesionalūs elektros darbai ne tik padeda išvengti įvairių trumpųjų jungimų ir gaisrų, bet ir pagerina visų namuose esančių elektros grandinių veikimą.

Elektros darbai kotedže

100m2 hoov
100m2 hoov

Namo elektros darbai – instaliacija kelia įvairių iššūkių namo savininkui. Jei daugiabučiame name buto elektros instaliacijos klausimas sprendžiamas centralizuotai, tai privataus kotedžo (namo) elektros instaliacijai gali prireikti nuosavo elektros šaltinio. Toks šaltinis galėtų būti benzininiai arba dyzeliniai generatoriai su automatinio paleidimo galimybe.  Kad būtų galima prijungti rezervinius ir pagrindinius elektros energijos šaltinius prie kotedžo, turi būti sumontuota tinkama elektros skirstomoji įranga. Yra ir paprastų skirstomųjų skydų, ir specialių skirstomųjų skydų su automatiniu rezervinio maitinimo įvadu, įtampos stabilizatoriais ir kitais įrenginiais.

Namo elektros vieta

Elektra plytų, blokelių ir skiedinio pastatuose dažnai būna paslėpta. Šiuo tikslu sienose reikia padaryti įpjovą (įpjova – tai plytoje ar betone esantis griovelis laidams ar vamzdžiams tiesti) ir išgręžti skyles kištukams. Mūriniame name geriausia naudoti aliuminio arba vario šerdies laidus. Laidai ir gofruoti vamzdžiai prie sienų, sijų ir lubų tvirtinami gnybtais.

Namelio laidai turi būti tiesiami tik vertikaliai arba horizontaliai stačiu kampu ir be pjūvių. Atstumas nuo lubų turi būti 15 cm, toks pat atstumas turi būti ir nuo cokolio lygio. Nuo langų angų, durų ir kampų – 10 cm.

Elektros darbai mediniame name

jonas 1l1
jonas 1l1

Kadangi mediena yra labai degi medžiaga, šis elementas turi būti vertinamas atskirai.Mediniame name elektros instaliacijai taikomi griežtesni reikalavimai nei mūriniame pastate.  Elektros instaliacijai geriau naudoti bent 16 mm² skerspjūvio laidą. Dažniausiai naudojamas savaime išsilaikantis laidas su varine šerdimi ir izoliacija.

Jei mediniame name yra atviri laidai, kabelis turi būti su nedegia izoliacija. Jei jų nėra, elektros darbai – instaliacijai mediniame pastate įrengti reikės gofruoto vamzdžio, kanalo arba grindjuostės. Juose bus nutiesti laidai.

Jei juos tiesiate ant sienos, atstumas tarp laido ir sienos turi būti ne mažesnis kaip vienas centimetras. Izoliaciniai ratukai puikiai tinka, kad geriau priglustų. Gyvenamuosiuose kambariuose geriausia naudoti kabelių kanalus.

Kabelį taip pat reikės pakloti metaliniame vamzdyje, jei ant sienų klojamos dekoratyvinės plokštės arba lentjuostės. Taip užtikrinama, kad kabelis nė viename taške nebūtų perkrautas. Įžeminti vamzdžiai sujungiami tarpusavyje.

Elektros darbų saugumas

Nuo elektros instaliacijos kokybės ir elektros darbų patikimumo priklauso ne tik žmonių saugumas, komfortas ir gyvenimo lygis, bet ir organizacijų, įmonių ir visos ekonomikos stabilumas. Bendradarbiaujant su mūsų įmone jūsų elektros instaliacija veiks patikimai ir be trikdžių. Kvalifikuotai atliekami elektros darbai leis išspręsti sudėtingiausias bet kokių objektų maitinimo užduotis ir efektyviai įgyvendinti nestandartinius projektus.